Daniel Forsman. Foto: Elisabeth Olsson
Daniel Forsman blir ny riksarkivarie efter Karin Åström Iko, som lett Riksarkivet i nästan tio år. Med sin bakgrund inom bibliotekssektorn vill Forsman stärka arbetet med digitalisering och tillgänglighet – något som är glädjande för alla släktforskare.
Regeringen har utsett Daniel Forsman till ny riksarkivarie och chef för Riksarkivet. Han tillträder den 1 mars 2026 och efterträder Karin Åström Iko, som lett myndigheten sedan 2016.
Daniel Forsman är i dag stadsbibliotekarie i Stockholm, med ansvar för en verksamhet som omfattar drygt 400 anställda vid ett 50-tal bibliotek. Han är utbildad bibliotekarie och har tidigare varit bibliotekschef vid Chalmers tekniska högskola. Han sitter även i insynsråden för Kungliga biblioteket och Myndigheten för tillgängliga medier.
Fokus på digitisering och digitalisering
I en intervju med Magasin K berättar Daniel Forsman att övergången från bibliotekssektorn till arkivväsendet känns naturlig. Båda handlar om att bevara och tillgängliggöra information.
– Jag har ju en vana vid att hantera många komplexa förändringsprocesser i en politiskt styrd verksamhet och dessutom en verksamhet som finns på väldigt många platser. Det är erfarenheter, utöver min erfarenhet av digitaliseringstjänster, som jag tror jag kommer ha nytta av, säger han.
I tidningen Biblioteksbladet utvecklar han sina tankar om Riksarkivets uppdrag framöver:
– Det är fokus på digitisering och digitalisering. Det är fokus på att vara en beredskapsmyndighet och att säkra tillgången till den samhällskritiska information som Riksarkivet tillhandahåller.
Stort intresse för historia och släktforskning
För Rötter berättar den blivande riksarkivarien mer om sitt stora intresse för historia, där släktforskningen spelat en roll.
– Jag har kommit i kontakt med släktforskning på många olika sätt. Dels genom mitt arbete inom bibliotekssfären, dels genom det att jag själv släktforskat. Min pappa var barnhemsbarn och där har jag lyckats få reda på mer om hans släkt genom dna-släktforskning. På mammas sida har jag kunnat kartlägga släkten med traditionell släktforskning. Det är ett sätt att levandegöra och knyta an till såväl individer som skeenden.
På frågan hur han ser på släktforskares behov i förhållande till sin nya roll svarar han:
– Det är en viktig målgrupp och det finns många behov när det kommer till digitisering. Därför är det svårt att i dagsläget säga vilka källor som kommer att prioriteras. Jag behöver först sätta mig in i det pågående arbetet.
Hur känns det att anta den här förhållandevis nya utmaningen?
– Jag ser mycket fram emot det och att ha en bred dialog med hela sektorn om behov och utveckling framåt.
Om Riksarkivet
Riksarkivet är den statliga myndighet som ansvarar för bevarandet av Sveriges arkiv och för utvecklingen av arkivverksamheten i landet. Myndigheten finns på elva orter, bland annat i Stockholm, Göteborg, Härnösand, Lund, Uppsala, Vadstena och Östersund.
Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund



