Medlemsföreningar

Alingsås_logga

www.alingsasslaktforskarforening.se/0702-274229BesöksadressAlingsås Släktforskarförening
Föreningen HjärtLung Alingsås lokal
Sidenvägen 7B
44155 Alingsås

Alingsås Släktforskarförening

Alingsås Släktforskarförening grundades den 24 januari 1989. Vår förening har drygt 400 medlemmar och vårt upptagningsområde omfattar utöver Alingsås kommun, även Lerum, Vårgårda och Herrljuga kommuner. Föreningen har till uppgift att stödja släkt- och bygdeforskning i första hand inom Alingsås kommun med omnejd. Vi är en aktiv förening där medlemmarna erbjuds cafékvällar, datakurser, föredrag om släkt- och hembygdsforskning. Vi är också ute på bibliotek, arkiv och hemvändardagar för att informera om släktforskning och samarbetar i viss mån med de lokala hembygdsföreningarna. I föreningens verksamhet ingår också att renskriva kyrkoböcker i datorn och sammanställa dem i registerform, som en hjälp för kommande släktforskare.

Senast uppdaterad: 2017-10-12

Kalendarium

Inga kommande evenemang!