Jag blev för några dagar sedan kontaktad av en gammal släktforskarbekant, angående vår gemensamma anmoder Märta Axelsdotter Sidenbom.
Märtas farfar, Johan Larsson Sidenius, gifte sig i Riddarholmskyrkan i Stockholm 1656 med en Karin Lennartsdotter/Leonardsdotter med okänt ursprung.
Nu hade min släktforskarkollega läst ute på nätet att Karin Lennartsdotter skulle vara dotter till vår store men giktbrutne fältherre Lennart Torstenson! Hon ville höra om jag kände till forskaren som lagt ut uppgifterna. Det gjorde jag inte. Inte heller hade jag hört något om att Lennart Torstenson skulle vara inblandad i släkten Sidenius/Sidenbom.
När vi hade avslutat samtalet, letade jag fram uppgifter om Lennart Torstenson både på nätet och i bokform. Hr Torstenson fick sammanlagt sex barn, tre döttrar och tre söner. Alla tre döttrarna dog som barn, liksom en av sönerna. En son dödades i en duell vid 19 års ålder. En son levde till vuxen ålder. Lennart T hade en dotter som hette Katarina Margareta, och väl möjligen kunde ha kallats Karin, som då var en mycket vanlig förkortning av Katarina, men hon dog vid nio års ålder.
Jag hade redan sagt till min kollega att jag tvivlade på uppgifterna, och här var belägg för att de mycket riktigt var osanna. Men vem var det då som skrivit på nätet att Karin var dotter till Lennart Torstenson, uppenbarligen utan att kontrollera uppgifterna? Torstenson är ju en stor ’kändis’ och jag hade inte särskilt svårt att få fatt i uppgifterna om hans barn.
Det fanns flera inlägg, eller snarare utlägg, på flera olika webbsidor, gjorda av för mig okända personer. En av dessa hade en källhänvisning – som ledde till en annan persons webbsida! Och den herrn hade inga källhänvisningar alls.
Ett mycket konkret exempel på hur farligt det är att sprida släktuppgifter som inte är på något sätt verifierade. Tänk nu, om min kollega eller jag själv varit omisstänksamma och bara godtagit uppgifterna. Då hade vi blivit ytterligare två släktforskare som spridit vidare att Karin Lennartsdotter, som gifte sig med Johan Larsson Sidenius, skulle vara dotter till Lennart Torstenson.
Det Är Hon Inte Alls. Så det så!
Bilden: Vigselnotisen i Riddarholmskyrkans vigselbok om Johan Larsson Sidenius och Karin Lenardsdotter. Foto: författaren.
När du prenumererar på Rötterbloggen kommer vi att skicka dig ett e-post när ett nytt blogg-inlägg kommit så att du inte missar något.
Kommentarer 2
Så sant!
Källkontroll ÄR viktigt!
Hej Helena, jag försöker hitta något sätt att få kontakt med dig angående ett av dina andra inlägg: "Nils Agrell - 1600-talsprofil med egen stil" från den 8/9 2020. Har lagt en fråga där. Mvh Viveca