Prästen i Örtomta i Östergötland skrev 1803 i kyrkboken om landet Senegal i Västafrika.
Visst är det intressant!?
Det tycker jag. Något som verkligen överraskar. Hur kom detta sig?
Hans referens till Senegal finns i 1803 års "Sällsamma händelser" (Örtomta C:3 sidan 537 hos Arkiv Digital och 697 hos Riksarkivet). Där berättar han om en ovanligt het och torr sommar. En dag hade det varit 36 grader varmt och han konstaterar att det bara var 14 grader under temperaturen i Senegal.
Att jag kom att läsa detta beror på att vi använde prästens anteckning i en läsövning i vår texttydningskurs i Västerås Släktforskarklubb för ett tag sedan. En gång i månaden höst och vår träffas vi och övar på att läsa diverse texter. Det här var en trevlig och lite udda övning.
Sällsamma händelser i kyrkboken från Örtomta. På tionde raden längst till höger ser ni att det står "Sennegal". Bildkälla: Arkiv Digital, Örtomta (E) C:3 (1790-1830) Bild 281 / sid 537 (AID: v42653.b281.s537, NAD: SE/VALA/00483).
Brukar ni läsa "Sällsamma händelser"? Jag gör det ibland, det kan vara både intressant och roligt och ge information om allt möjligt som hänt i socknen. Som det här med den extremt varma sommaren 1803, med torka och missväxt som följd.
Om du inte känner till "Sällsamma händelser" så är det något vissa, men inte alla, präster skrev om i kyrkböckerna. Helt enkelt udda och ovanliga händelser. Oftast kan man hitta dem i den äldsta ministerialboken, eller någon av de äldsta (alltså C:1, C:2 osv).
Det kan handla om allt möjligt. En kalv som föds med två huvuden. En kvinna som fått femlingar. Ovanliga väderfenomen, som den här värmen eller snö mitt i sommaren. I flera sådana anteckningar har jag sett att prästen skrivit om att någon sockenbo dött på ett konstigt sätt, t ex av ett blixtnedslag. Ett sådant exempel är en man som 1737 dog sedan han gått ner i en nygrävd grav "för att stöta undan stenen" och att gravstenen då föll över honom så att han dog. (Blackstad C:1 sidan 199). Där kan man också läsa om en sockenbo som var född med ett finger på varje hand och en tå på varje fot.
Hur kom det sig att prästen i Örtomta (mellan Linköping och Norrköping) kände till landet Senegal i Västafrika? Hur kunde han veta hur varmt det var i Senegal? Det har jag inget svar på.
Prästen i Örtomta församling hette Nils Aurelius. Han hade kommit till församlingen 1790 och var kvar till sin död 1810. Innan dess hade han varit regementspastor vid Västmanlands regemente och hovpredikant hos hertig Fredrik Adolf.
Vi i läsgruppen funderade på detta och tänkte att han kanske kände någon sjöman som varit där och berättat om landet. Eller om han läst om det i tidningen. Norrköpings Tidningar har funnits sedan 1758. En sökning i KB:s tidningsdatabas gav dock ingen träff där vid den tiden.
Prästen skrev att Senegal ligger "under Linien" vilket vi tolkade som ekvatorn. Men det ligger lite norr om ekvatorn. Jag har faktiskt själv varit där, i huvudstaden Dakar, när jag arbetade i handelsflottan på 1970-talet. Det var den 7 juli 1975 och jag var telegrafist på M/S Arizona. Hamnbesöket där den gången var mitt allra första möte med Västafrika.
Efter två dagar var vi på väg därifrån. Då följde vi hamnstädernas pärlband utmed kusten: Buchanan, Abidjan, Tema, Cotonou, Sapele inne i Nigeria och tillbaka hem till Sverige via i stort sett samma trad. En resa fram och åter till Västafrika, inklusive hamnbesök i Europa, tog ungefär tre månader. Första gången jag var mönstrad ombord hann jag med två vändor till Västafrika. Andra gången blev det bara en.
Till vänster: Bild från Dakar i Senegal, bildkälla: Wikipedia, foto: Ibrahima El Bachir Diack. Till höger: Min egen bild från resan när jag besökte Dakar 1975. Tyvärr har jag ingen egen bild från hamnbesöket i Dakar. När jag tog den här bilden stod jag på bryggvingen och vi var på väg in i en hamn, men jag vet inte vilken.
När du prenumererar på Rötterbloggen kommer vi att skicka dig ett e-post när ett nytt blogg-inlägg kommit så att du inte missar något.
Kommentarer 2
Tack! för ännu ett intressant blogginlägg och tips på (eventuella) sidor med spännande händelser som jag ännu inte stött på, även om jag har mången släkting som återfinns i de tidigaste böckerna. Trevlig sommar!
Maria: Ja, det finns alltid nytt att upptäcka. Tack detsamma!