
Kommer ni ihåg databasen EMIGRANTFORUM som under mer än ett dussin år var en del av Nättidningen Rötter. I likhet med PORTRÄTTFYND var den en interaktiv resurs, som byggde på att släktforskare, såväl i Sverige som utomlands, hjälptes åt med att plocka ihop den. Idén var från början min i samarbete med Anna-Lena Hultman och med teknisk/praktisk utformning av Håkan Skogsjö. Så här presenterades den nya möjligheten på Rötter:
I samband med att Förbundet så småningom blev tvunget att modernisera sin plattform kom Emigrantforum att tappas bort, och med den tiotusentals värdefulla uppgifter om emigranter och immigranter. Man kan bara hoppas att materialet är räddat och att vi så småningom får se detta enastående pånyttfödas.
Som framgår av ingressbilden skulle varje post innehålla uppgifter om emigrantens namn, födelsetid och födelseort - samt eventuellt nytt namn/efternamn/giftasnamn i det nya landet, dödstid och dödsort. Minsta godtagbara geografiska bestämning i Sverige var församling/socken och län enligt den gamla länsindelningen (C, M, R, E o.s.v.). När det gällde ortsangivelser i USA krädes stad/ort, county och delstat (t.ex. Rockford, Winnebago Co, IL). Födelse och död utgör ju ramen för allt mänskligt liv och därmed növändiga utgångspunkter för personhistorisk forskning framåt och bakåt i tiden.
Man fick gärna lägga in bilder på Emigranten och skriva en kortfattade biografi. Tanken var också att man skulle kunna länka till föräldrar, syskon, äkta makar o.s.v. Källhänvisningar fanns det också plats för och Emigrantforum delade också ut flaggor för födelseland och dödsland, vilket gav en trevlig effekt.
Den riktigt stora nyttan kom emellertid med diskussionsmöjligheterna. Liksom på Anbytarforum kunde vem som helst lägga till information eller protestera mot felaktiga identifieringar. Små debatter kunde utbryta, dock för det mesta i en trivsam ton. Här ett exempel på en invandrad norrman - för all emigration handlar som bekant inte om USA:

Vari skulle då arbetet med ett pånyttfött Emigrantforum bestå?
Genomgång av genealogier, både tryckta böcker och släktutredningar på nätet. De amerikanska vet för det mesta mycket om emigrantens öde i det nya landet men saknar kunskap om ursprunget. De svenska känner ursprunget men vet ofta lite kring vad som hände i det nya landet.

Genomgång av amerikanska digitaliserade och indexerade tidningar. Men kreativa sökningar kan man hitta snart sagt vem som helst - särskilt då dödsrunor (Obituaries) som innehåller mängder av släktinformation.

Många amerikanska delstaters äldre dödsattester (Death Certificates) finns numera tillgängliga på Nätet. Dessa innehåller synnerligen värdefull information, inte minst om vad emigranterna egentligen kallar sig i det nya landet. Det kan handla om förvrängningar av svenska efternamn (Youngberg, Challene) men också helt nya namn, som för Charles E Lee (Carl Gustaf Ellvin) i attesten nedan. För att inte tala om alla kvinnliga emigranter, vars namn som gifta givetvis finns med i attesterna.
En genomgång av svenska bouppteckningar på jakt efter arvingar utomlands skulle sannolikt klara upp många hopplösa försvinnanden. Det ska noteras att utvandrarna, liksom dagens invandrargrupper, gärna gifter sig med varandra varför även bouppteckningar efter till synes "ointressanta" personer kan ge oväntade ledtrådar till de försvunna.

Likaså är det dags att inventera alla personhistoriska källor i Utrikesdepartementets arkiv: Arvsärenden, Efterlysningar, Nationalitetsböcker och mycket annat. Här kunde man kanske få till ett givande samarbete med Arkiv Digital om skanning och indexering, det senare med hjälp av frivilliga fingrar - även det ett utmanande men stimulerande delprojekt.
Emigrantforum har allt i projektväg - och förtjänar att väckas upp ifrån de döda!
Jag har tusen idéer till om källor och sökvägar - och ställer gärna upp i den mån min medverkan skulle önskas.
[Emigrantforskare sedan 1968]
När du prenumererar på Rötterbloggen kommer vi att skicka dig ett e-post när ett nytt blogg-inlägg kommit så att du inte missar något.
Kommentarer 4
En jättebra idé tycker jag. Så många av släktforskarkamraterna som pratar om emigranter och ättlingar som de lyckats få kontakt med - och så många som de misslyckats med att hitta. Allt som gör att människor får kontakt med varandra måste uppmuntras för att folk ska få förståelse för varandras liv. Inte minst nu när nyhetsflödena kan vara så selektiva. Bra idé!
Bra förslag.
Ja vore kul att hitta Lars-Erik Norin f. 1854 i Falun åkte över till USA 1880, tror att han hamna i Minneapolis. Letat efter honom i 15 år.
Spännande ide, men det krävs nog en del arbete också för att komma fram en bit. En annan applikation. Emiweb, har runt 1,4 miljoner svenska emigranter i sitt register under det att Emigrantforum har runt 2 200 poster. Inte helt jämförbara uppgifter naturligtvis, men det visar lite på hur mycket som kan behövas för att nå ett visst allmänt intresse. Fast om någon vill underhålla registret och ta kostnaden för det tekniska underhållet så kan jag lägga in "mina" emigranter