Rötterbloggen

Åsikter som uttrycks i Rötterbloggen är skribentens egna och motsvarar inte nödvändigtvis Rötters eller Sveriges Släktforskarförbunds. Har du synpunkter pä innehållet finns möjligheten att lämna en kommentar nedan. Vi påminner om att hålla en god ton.

Växeln, hallå!

En fnurra II

Igår fick jag för mig att bjuda hustrun och mig själv på en "Herrgårdslunch" strax utanför Skövde. Mysigt och gott! Innan hemresan passar man så klart på att besöka bekvämlighetsinrättningen (bilden ovan) och står då plötsligt och otippat framför en gammal bokhylla med diverse fotografier och prylar. Själva hyllorna är emellertid fyllda med gamla telefonkataloger från 1990-talet. Det hela rör sig så klart om en s.k. INSTALLATION - en konstnärlig utsmyckning.

Tyvärr! Telefonkatalogerna, i alla fall de i pappersform, är idag ett minne blott. Nåja, det finns ju alternativ, digitala sådana: Eniro, Hitta, Birthday, Ratsit, Upplysning, MrKoll, Merinfo o.s.v. Problemet är att dessa ofta saknar just det man letar efter, själva telefonnumret. Det har blivit svårare och svårare att faktiskt kunna ringa människor man inte redan känner eller har bland sina kontakter på mobilen. Allt fler väljer att dölja sina telefonnummer. Med tanke på alla tröttsamma telefonförsäljare, för att inte tala om bovar och bedragare, är detta kanske förståeligt. Många är de som vägrar att ens ta emot samtal från okända telefonnummer. Det kan ju vara ett blufföretag i Pakistan som på olika sätt försöker skinna oss på pengar.

Samtidigt gör man sig på detta sätt oanträffbar. Det går inte att ringa till främmande människor! För oss som släktforskare har detta blivit ett problem. Vi kan ganska lätt hitta nästan vem som helst och får med lätthet fram deras adresser, men vi kan inte kontakta dem. Varken per telefon eller epost. Med lite tur hittar vi dem kanske på sociala medier, men även där kan det vara mycket svårt att få kontakt.

Men skriv ett brev då, suckar ni kanske, eller åk dit och knacka på. Njaee, det senare bör man kanske avhålla sig ifrån och det förstnämnda har gått och blivit omodernt. När skrev ni sist ett vanligt brev (med frimärke á 22 kr - 44 kr om det är utanför Sverige) och lade på lådan? För en första kontakt vill man väldigt gärna lyfta på luren ...

Det du kan göra är att ringa till den svårnåddas familj, föräldrar, syskon, barn, ingifta o.s.v. - några av dem har kanske sina telefonuppgifter synliga. Risken är att dessa, om du inte snabbt och trevligt kan förklara vem du är och varför du jagar dem, tror att du är ännu en bedragare och lägger på luren. Alternativt kan du lämna ditt eget telefonnummer och be dem fråga den eftersökta om han/hon kan tänka sig att ringa upp.

Ingen lyckad situation i vårt annars så moderna och kommunikabla samhälle! Integritet är bra och de förfärliga telefonförsäljarna och bedragarna måste stoppas - men är det nödvändigt att bli en folkskygg eremit för det?   

Adresskalender

Vad är då detta? Inte en svensk telefonkatalog väl, men en amerikansk motsvarighet, en City Directory, som varje stad med självaktning höll sig med. Förutom hemadressen kan det tränade ögat också utläsa en massa annan genealogisk information, till exempel extremt förkortade yrkestitlar. Det går också att se att Olga Holmberg var änka efter en Victor, att Malte Holmberg är styckare hos slakteriet Danielson & Wolfe samt att hans hustru heter Elizabeth och att Julie Holmberg nog är gift med chefen för ett trävaruföretag ...  Så gott som samtliga City Directories har för längesen digitaliserats och indexerats och finns på pekfingers avstånd tillgängliga hos Familysearch, Ancestry, MyHeritage och flera andra.

Tänk om samtliga svenska telefonkataloger genom tiderna kunde samlas i en digital och indexerad generaldatabas. Ett sådant projekt har av och till nämnts som en möjlighet, men ännu har vi inte sett något resultat. Kanske detta kunde vara en ny spännande sysselsättning för Sveriges släktforskarförbund, Riksarkivet eller kanske Arkiv Digital? Vilken fantastisk resurs en sådan databas skulle vara för såväl släkt- och hembygdsforskare som historiker och statistiker. 

Finns den redan? I så fall har jag missat nåt ...

 

 

×
Håll dig informerad

När du prenumererar på Rötterbloggen kommer vi att skicka dig ett e-post när ett nytt blogg-inlägg kommit så att du inte missar något.

250-årsjubileum för judar i Sverige
AI
 

Kommentarer 6

Ann-Christin Magnusson onsdag, 19 november 2025 10:08

Hej och tack för intressant krönika. Ja håller helt med om bekymren med dagens telefonkultur ( eller snarare -okultur) men tycker ändå att ett brev på posten (när der nu kommer fram) är det bästa sättet även om det är dyrt. Min erfarenhet är att folk faktiskt blir glada av ett kuvert med handskriven adress + frimärken och tar sig tid att kolla det. Med varannandagsutdelningen blir det ju inte så mycket post att gå igenom. Och vi får tänka på postiljonernas arbete - det är ju inte de som bestämt detta.

Dina projektidéer är som vanligt bra.

Appropå fysisk post: har du någon bra idé om vad man ska göra med alla vykort förfäderna har sparat?

Bästa hälsningar från Ann-Christin
[som även i år kommer att envisas med att skicka fysiska julkort (som vi dessutom fotat och beställt från Fotoklok i Skene) (ingen betald reklam, men de är väldigt bra).]

Hej och tack för intressant krönika. Ja håller helt med om bekymren med dagens telefonkultur ( eller snarare -okultur) men tycker ändå att ett brev på posten (när der nu kommer fram) är det bästa sättet även om det är dyrt. Min erfarenhet är att folk faktiskt blir glada av ett kuvert med handskriven adress + frimärken och tar sig tid att kolla det. Med varannandagsutdelningen blir det ju inte så mycket post att gå igenom. Och vi får tänka på postiljonernas arbete - det är ju inte de som bestämt detta. Dina projektidéer är som vanligt bra. Appropå fysisk post: har du någon bra idé om vad man ska göra med alla vykort förfäderna har sparat? Bästa hälsningar från Ann-Christin [som även i år kommer att envisas med att skicka fysiska julkort (som vi dessutom fotat och beställt från Fotoklok i Skene) (ingen betald reklam, men de är väldigt bra).]
Michael Lundholm onsdag, 19 november 2025 10:41

Jag tycker också att det är en bra idé. Men då inte bara Televerkets telefonkataloger eftersom det också gavs ut lokala telefonkataloger. Jag tänker att innehållet kan ha varit annorlunda, kanske tom mer omfattande. Tyvärr kan jag inte jämföra Televerkets med en lokal över samma område efter som jag bara har en lokal katalog som jag sparat av nostalgiska skäl.

Det är en lokal katalog över Eskilstuna riktnummerområde (016) som min farfar gav ut 1970. Det var den sista han gav ut. Farfar var statarpojke från Gnesta som 16 år gammal 1907 skickades till Stockholm för skolgång som avslutades med Telegrafverkets skola. Han försörjde sig som telegrambud under skolgången. Han blev extra ordinarie telegrafassistent 1913 och slutade som telegrafkommissarie och stationschef i Eskilstuna 1948–1957. Under ett antal år, även efter pensioneringen, gav han ut en lokal telefonkatalog för Eskilstuna. Den sista alltså 1970.

Yrkestitlar finns oftast och katalogen är märkligt nog organiserad alfabetiskt efter efternamn och yrkestitel. När jag var pojke tyckte jag förteckningen över alla telefonnummer i nummerordning var fascinerande. Katalogen avslutas med ett yrkesregister som omfattar olika kategorier som betalt extra.

Jag tycker också att det är en bra idé. Men då inte bara Televerkets telefonkataloger eftersom det också gavs ut lokala telefonkataloger. Jag tänker att innehållet kan ha varit annorlunda, kanske tom mer omfattande. Tyvärr kan jag inte jämföra Televerkets med en lokal över samma område efter som jag bara har en lokal katalog som jag sparat av nostalgiska skäl. Det är en lokal katalog över Eskilstuna riktnummerområde (016) som min farfar gav ut 1970. Det var den sista han gav ut. Farfar var statarpojke från Gnesta som 16 år gammal 1907 skickades till Stockholm för skolgång som avslutades med Telegrafverkets skola. Han försörjde sig som telegrambud under skolgången. Han blev extra ordinarie telegrafassistent 1913 och slutade som telegrafkommissarie och stationschef i Eskilstuna 1948–1957. Under ett antal år, även efter pensioneringen, gav han ut en lokal telefonkatalog för Eskilstuna. Den sista alltså 1970. Yrkestitlar finns oftast och katalogen är märkligt nog organiserad alfabetiskt efter efternamn och yrkestitel. När jag var pojke tyckte jag förteckningen över alla telefonnummer i nummerordning var fascinerande. Katalogen avslutas med ett yrkesregister som omfattar olika kategorier som betalt extra.
Gäst
Gäst - peal onsdag, 19 november 2025 10:46

När jag flyttade in i min nuvarande bostad så hade tidigare lägenhetsinnehavare lämnat 2 st telefonkataloger, 1 från 1973 och 1 från 1987. Dessa har fått lega orörda i en garderob under alla år, och i våras så fick jag faktiskt användning av den ena, när en person på anbytarforum efterlyste om någon hade uppslag på abonnenterna i ett visst område i Jämtland från början av 1970-talet. Då var det bara att ta fram mobilkameran och fota av sidorna så var den dagens goda gärning genomförd.

När jag flyttade in i min nuvarande bostad så hade tidigare lägenhetsinnehavare lämnat 2 st telefonkataloger, 1 från 1973 och 1 från 1987. Dessa har fått lega orörda i en garderob under alla år, och i våras så fick jag faktiskt användning av den ena, när en person på anbytarforum efterlyste om någon hade uppslag på abonnenterna i ett visst område i Jämtland från början av 1970-talet. Då var det bara att ta fram mobilkameran och fota av sidorna så var den dagens goda gärning genomförd. ;)
Håkan Gelin onsdag, 19 november 2025 13:32

Telefonkataloger är intressanta. Förutom personer så finns många företag med innehavare och annat också i dessa. Fanns även interna telefonkataloger även hos större företag och myndigheter med namn avdelning/kontor. Jag har skannat den sista fysiska telefonkatalogen som Vägverket gav ut internt och lagt ut som en PDF fil på min hemsida. Hjälp om man vill leta namn på äldre arbetskamrater etc. Den gavs ut i oktober 2003 jag har skannat inledning sedan den alfabetiska förteckningen över personer ca 120 sidor men tagit bort mobilnumren ifall någon har övertagit detta nummer. På "Bokbörsen" kan man även hitta lokala kataloger från olika årtal. Har köpt någon äldre sådan som även ibland innehöll karta över staden (i mitt fall Västerås) med mera. Har även lånat här på biblioteket de första katalogerna som kom ut här lokalt och registrerat dessa första historiska telefonnumren i en förteckning. Med andra ord så kan många tillsammans säkert bidra med olika underlag . Kanske en sådan förteckning över vad som redan finns tillgängligt kunde vara ett första steg.

Telefonkataloger är intressanta. Förutom personer så finns många företag med innehavare och annat också i dessa. Fanns även interna telefonkataloger även hos större företag och myndigheter med namn avdelning/kontor. Jag har skannat den sista fysiska telefonkatalogen som Vägverket gav ut internt och lagt ut som en PDF fil på min hemsida. Hjälp om man vill leta namn på äldre arbetskamrater etc. Den gavs ut i oktober 2003 jag har skannat inledning sedan den alfabetiska förteckningen över personer ca 120 sidor men tagit bort mobilnumren ifall någon har övertagit detta nummer. På "Bokbörsen" kan man även hitta lokala kataloger från olika årtal. Har köpt någon äldre sådan som även ibland innehöll karta över staden (i mitt fall Västerås) med mera. Har även lånat här på biblioteket de första katalogerna som kom ut här lokalt och registrerat dessa första historiska telefonnumren i en förteckning. Med andra ord så kan många tillsammans säkert bidra med olika underlag . Kanske en sådan förteckning över vad som redan finns tillgängligt kunde vara ett första steg.
Stefan Simander onsdag, 19 november 2025 17:30

Så viktig fråga du tar upp Ted! Tråkig och märklig utveckling att personers personnummer och lägenhetsnummer och många andra högst privata uppgifter ligger ute på nätet på nätet, men när det gäller telefonnummer och yrke som fanns för de flesta i telefonkatalogerna är som bortblåsta och finns det nummer svarar de flesta inte längre på okända nummer!
Snacka om anti-social utveckling i vårt land!
Jag blev nyligen kontaktad av en ung man som sökte en telefonkatalog för Skellefteå från mitten av 1990-talet, för att nå barndomsvänner och kunna dela med sig av barndomsfoton, mm.
Det enda alternativet skulle tydligen vara att åka till Stockholm och leta igenom hela telefonkatalogen på plats, vilket inte fanns möjlighet till för honom.
En del har faktiskt digitalfotograferat av några telefonkataloger för eget bruk eller i något fall inom det egna arkivet!
I Uppsala fanns en Lokalkatalog med alla adresser i bokstavsordning i slutet respektive även i nummerordning som Michael nämner här ovan!

Så viktig fråga du tar upp Ted! Tråkig och märklig utveckling att personers personnummer och lägenhetsnummer och många andra högst privata uppgifter ligger ute på nätet på nätet, men när det gäller telefonnummer och yrke som fanns för de flesta i telefonkatalogerna är som bortblåsta och finns det nummer svarar de flesta inte längre på okända nummer! Snacka om anti-social utveckling i vårt land! Jag blev nyligen kontaktad av en ung man som sökte en telefonkatalog för Skellefteå från mitten av 1990-talet, för att nå barndomsvänner och kunna dela med sig av barndomsfoton, mm. Det enda alternativet skulle tydligen vara att åka till Stockholm och leta igenom hela telefonkatalogen på plats, vilket inte fanns möjlighet till för honom. En del har faktiskt digitalfotograferat av några telefonkataloger för eget bruk eller i något fall inom det egna arkivet! I Uppsala fanns en Lokalkatalog med alla adresser i bokstavsordning i slutet respektive även i nummerordning som Michael nämner här ovan! :p
Håkan Gelin torsdag, 20 november 2025 08:30

Jag upptäckte att Projekt Runeberg på försök skannat in RIKSTELEFON KATALOGEN 1935 DEL 6. SUNDSVALLSDELEN som innehåller Västernorrlands, Jämtlands, Västerbottens och Norrbottens län. Den är ett intressant exempel på hur äldre kataloger skulle kunna skannas in med hög kvalité. Ett tips för de som inte tittat på denna.https://runeberg.org/rikstel/1935-6sv/

Jag upptäckte att Projekt Runeberg på försök skannat in [b]RIKSTELEFON KATALOGEN 1935 DEL 6. SUNDSVALLSDELEN[/b] som innehåller Västernorrlands, Jämtlands, Västerbottens och Norrbottens län. Den är ett intressant exempel på hur äldre kataloger skulle kunna skannas in med hög kvalité. Ett tips för de som inte tittat på denna.[url=https://runeberg.org/rikstel/1935-6sv/][/url]
Redan registrerad? Logga in här
Gäst
13 januari 2026

Captcha bild

Bloggare

Eva Johansson
569 inlägg
Mats Ahlgren
358 inlägg
Ted Rosvall
304 inlägg
Anton Rosendahl
275 inlägg
Helena Nordbäck
274 inlägg
Markus Gunshaga
122 inlägg
Michael Lundholm
50 inlägg
Gästbloggare
31 inlägg
Stefan Simander
2 inlägg

Annonser